Armoede en het effect op kinderen
zaterdag 17 maart 2007

Op zaterdag 17 maart 2007 organiseerde VUconnected in samenwerking met De Arme Kant van Friesland een symposium over de effecten van armoede op kinderen. Het symposium werd financieel gesteund door Kerk en Wereld.
Het programma van de dag was ingedeeld in een plenaire ochtendsessie en een middagsessie met vier workshops en duurde van 10.00 uur tot 15.30 uur. Onder leiding van de ochtendvoorzitter René Koster kwamen Dries Posthumus (oud-directeur van Stichting Maatschappelijk Werk Friesland), Hans-Joachim Schulze (bijzonder hoogleraar gezinspedagogiek VU) en Tine Ansems (directeur Stichting de Vonk en vertegenwoordiger van de Sociale Alliantie) aan het woord. De dag werd geopend door Wiep Koehoorn, voorzitter van het regiocomité Friesland van de Vereniging VU-Windesheim.
Dries Posthumus sprak over de situatie van armoede onder kinderen in Friesland. Hij pleit voor een verbod op afsluiting van water, gas en elektriciteit in huishoudens met kinderen tot achttien jaar. ‘Dat is het meest genante wat ik heb meegemaakt’, aldus Posthums. ‘Het effect op kinderen is zo groot, dat kan niet en dat mag niet. Dat is voor mij een absolute beschavingsnorm.’
Hans-Joachim Schulze belichtte de psychische en sociale gevolgen van armoede voor kinderen. Armoede heeft vooral negatieve gevolgen voor de onderwijsprestaties, de gezondheid, het welbevinden en de maatschappelijke participatie van kinderen onder de twaalf jaar. Uit onderzoek blijkt dat kinderen uit arme gezinnen bijvoorbeeld vaker neerslachtig of angstig zijn.
Tine Ansems sprak in haar bijdrage over de mogelijkheden om de situatie en het toekomstperspectief voor kinderen in armoede te verbeteren. Zij presenteerde een activeringsmodel; een manier om met meerdere partijen arme gezinnen op lokaal niveau te ondersteunen. Ansems pleit voor een breed laagdrempelig aanbod van onderwijs en opvang, gezondheidszorg en recreatie. Kinderen uit arme gezinnen worden volgens haar nog steeds uitgesloten omdat ouders de eigen bijdragen voor bijvoorbeeld sport of een schoolreisje niet kunnen betalen. Ook sturen ouders hun kinderen naar een mbo-opleiding omdat ze denken dat een hbo-opleiding teveel kosten met zich meebrengt.
Alle sprekers zien geestelijke armoede als het grootste probleem. Ouders die zichzelf als slachtoffer zien brengen dit gevoel over op hun kinderen. Dit leidt tot apathie. Men voelt zich niet verantwoordelijk voor de eigen situatie. Armoede wordt daarmee dan ook vaak van generatie op generatie doorgegeven.
Na de ochtendsessie werd onder leiding van Gooitsen Eenling (theaterdocent aan de opleiding Sociaal Cultureel Werk Theater van ROC Friese Poort) het armoedeprobleem onder kinderen beeldend neergezet door drie studenten van ROC Friese Poort.
In de middagsessie vonden vier workshops plaats onder leiding van Hans-Joachim Schulze, Tine Ansems, Nanne de Jong (voorzitter van het Fries Samenwerkingsverband Uitkeringsgerechtigden) en Gooitsen Eenling.
Reacties
Plaats reactie
Bij het plaatsen van een reactie wordt uw e-mailadres niet gepubliceerd.